Quantcast
Channel: Tartu Ülikool
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1131

Viljandis toimus edukas käsitöökonverents

$
0
0

OmaMoe lõpuhetk - laval on kõik kollektsioonid. Foto: Liisa Kaha16.-18. maini toimus Viljandis kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna eestvedamisel rahvusvaheline käsitöökonverents "Traditsioonilised kampsunid Läänemeremaades".

Konverentsi eesmärgiks oli terviklik teema käsitlemine: vastuseid otsiti küsimustele, milliseid kampsuneid on Läänemere-äärsetes maades ajaloolistelt kootud ja kuidas need peegeldavad meie ühist ajalugu naabritega. Olulisel kohal oli ka küsimus, kuidas saab seda pärandit kasutada kaasaegses loome-ettevõtluses.

Kolmel päeval osales konverentsil ligi 350 külalist, sealhulgas ka Shetlandilt, Taanist, Rootsist, Soomest, Norrast, Lätist, Saksamaalt ja Ameerika Ühendriikidest. Teiste hulgas oli kohal Soome ja Rootsi riiklike käsitöö keskseltside juhid, sest konverentsi raames loovutas Eesti Soomele Põhjamaade Käsitöö Liidu juhtriigi staatuse.

Konverentsi raames toimus rida eriilmelisi sündmusi: moeetendus OmaMood, kudumisvõistlus "Käi ja Koo" ning traditsiooniline Heimtali laat, mis külaliste jaoks osutus lisaboonuseks. Seoses konverentsiga avati Kondase keskuses praegugi üleval olev näitus Muhu rahvarõiva kampsunitest. Koostöös Eesti Rahva Muuseumi ja Heimtali laadaga, eksponeeriti Heimtalis ERMi kogude põhjal koostatud näitust silmkoelistest kampsunitest.

Konverentsi ettevalmistus kestis ligi aasta: nii Viljandi Kultuuriakadeemia kui Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiilitudengid uurisid aasta jooksul lähemalt meie silmkoelist tekstiilipärandit: sellele toetudes valmisid moekollektsioonid, mis tulid esitlusele OmaMoe etendusel. Eesti Rahva Muuseumi teadur-kuraator Reet Piiri kogus kokku ja andis välja ERMi esemekogude põhjal koostatud ülevaate Eesti kampsunipärandist, kirjastus Eesti Loomeagentuur andis kordustrükina välja rahvusliku tekstiili õppejõu Riina Tombergi uurimuse "Vatid, troid, vamsad - silmkoelisi kampsuneid Lääne-Eesti saartelt“, uue tiraažiga tuli välja Saara Kirjastuse populaarne raamat „Meite Muhu mustrid“. Konverentsi raames tutvustasid ja müüsid oma loomingut ka Viljandi Loomeinkubaatori tekstiilikeskuses inkubeeruvad algajad loome-ettevõtjad, teiste seas ka tuntud kindameister Kristi Jõeste.

Konverentsi ettekannete päev. Foto: Sandra UrvakVäliskülalised olid konverentsiga väga rahul: hollandlastele jättis erilise mulje moeetendusel nähtu. Ettekandega esinenud Rootis asuva Nordiska Museeti rahvarõiva kogude kuraator Anna-Karin Jobs Arnberg tõi esile konverentsil esinenud üliõpilaste innukust ja rahvuslike traditsioonide armastust.    
Moeetendust Omamood külastas üle 400 inimese. Etendus on juba teist aastat järjest populaarne - Pärimusmuusika Aida suur saal oli rahvast täis.
Kollektsioonide eriilmelisus pakkus rõõmu paljudele vaatajatele: kõrvuti gootilike meestemantlitega hõljusid laval pitskoelised pruudikleidid, viimase autoriks kohalik moekunstnik Lee Reinula. Rahvakunstist peegelduv värvirõõm ja glamuurne materjalikasutus peegeldus mitmete üliõpilaste ja õppejõudude kollektsioonidest. 

Konverentsi õnnestumine annab põhjust uute rahvusvaheliste ürituste planeerimiseks. Viljandi ja selle ümbrus on väga sobiv käsitööturismi arendamiseks. Nii ongi TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonnal kavas 2014. aasta suvel korraldada koostöös Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liiduga 5-päevane Euroopa  käsitöölaager. 

Konverentsi ja OmaMood 2013 toimumist toetasid Põhjamaade Ministrite Nõukogu, Eesti Kultuurkapital ja Rahvakultuuri Keskuse Eesti rahvarõiva programm.

Lisainfo
Ave Matsin
Rahvusliku käsitöö osakonna juhataja
Tel 526 2510
E-post ave [dot] matsin [ät] kultuur [dot] edu [dot] ee

Riina Tomberg
Konverentsi peakorraldaja
Tel 5520282
ruutjatriip [ät] gmail [dot] com


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1131