TÜ Viljandi kultuuriakadeemia muusikaosakonna dotsent Guldžahon Jussufil ilmus raamat "Kandle-Jussi ehk Johannes Rosenstrauchi muusikapärand".
Väljaanne annab ülevaate 20. sajandi esimese poole eesti kandlevirtuoosi Kandle-Jussi (kodanikunimega Johannes Rosenstrauch, 1891-1958) elukäigust, loomingust ja esinemisest pillimehena.
Raamatu esimeses osas on toodud allikate kirjeldus ja nende saamislugu. Sellele järgnevad Kandle-Jussi eluloolised andmed: ülevaade lapsepõlvest ja muusikuks kujunemisest tsaariajal, tuntuse ja edu saavutamisest kandlemängijana Eestis ning pagulaselust Rootsis. Esimese osa lõpetavad kannelde ja kandlelugude kirjeldus ning Kandle-Jussi mängustiili analüüs.
Raamatu teine osa sisaldab 93 raamatu autori poolt noodistatud Kandle-Jussi pillilugu. Kui välja arvata kaks salvestust, mis tehti Eestis 1932. aastal Herbert Tampere poolt, põhinevad kõik noodistused Rootsis aastatel 1956-1958 sisse mängitud helilintide koopiatel.
Noodistamisel on peetud oluliseks Kandle-Jussi peenekoelise harmoonia (ehk vasaku käe saatepartii) täielikku väljakirjutamist, mille järgi on huvilistel hea õppida saatefaktuuri loomise ja varieerimise kunsti. Iga pala juurde on lisatud raamatu koostaja kommentaarid, loo vormiskeem ja harmooniaanalüüs.
Kandle-Jussi noodistused sobivad suurepäraselt ka õppematerjaliks.
Helifailid Kandle-Jussi esitatud paladega on valminud TÜ Viljandi kultuuriakadeemia helistuudios, helirežisöör on Mihkel Pajupuu.
Raamatuesitlus toimub esmaspäeval, 28. märtsil kell 14.00 Eesti Kirjandusmuuseumis.